Ad limina apostolorum

  • Post published:2. júna 2024
  • Post category:Uvod

17 slovenských diecéznych a pomocných biskupov v sprievode osobných tajomníkov a kancelárov a zástupcov Generálneho sekretariátu KBS 1. a 2. júna odchádza na návštevu Ad limina apostolorum do Ríma a Vatikánu. Vo Večnom meste biskupov budú sprevádzať desiatky pútnikov. Posledná takáto návšteva sa konala v roku 2015.

Hlavným cieľom Ad limina apostolorum je, aby si biskupi – jednotlivo i spoločne – vyprosovali na hroboch Apoštolov sv. Petra a Pavla posilu a jednotu vo viere a pevného Ducha, ktorý ich povedie v ich službe pastierov, stretnutie so Svätým Otcom, potvrdenie jednoty s ním ako s nástupcom apoštola Petra.

Biskupi začnú návštevu svätou omšou v nedeľu večer o 18:00 v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme (naživo v TV LUX) a ukončia svoju návštevu v piatok 7. júna. V pondelok 3. júna budú sláviť svätú omšu pri hrobe svätého Petra v podzemí Baziliky sv. Petra. Potom ich čakajú prvé návštevy vatikánskych dikastérií, kde budú biskupi hovoriť o stave Cirkvi na Slovensku. Najdôležitejším bodom bude oficiálne spoločné stretnutie s pápežom Františkom, ktoré je v programe v piatok 7. júna.

Tradícia uctenia si hrobov apoštolov Petra a Pavla siaha do najstarších dôb kresťanstva. Za povinné vyhlásil takéto návštevy pápež Zachariáš v roku 743. Z Kódexu kánonického práva vyplýva, že diecézny biskup je viazaný povinnosťou každých päť rokov podať Najvyššiemu veľkňazovi správu o stave svojej diecézy, prísť si do Večného mesta uctiť hroby svätých Apoštolov Petra a Pavla a vykonať návštevu u Svätého Otca.